Vort Logo samt link til forsiden                   Sammenslutningen for Virksomhedsberedskab
                           - at forebygge og begrænse følger af uønskede hændelser                       senest opdateret 05. December 2011

  fakta om os     vore møder     vort formål       lidt historie       medlemslink       andre gode link                                           

Forskningscenter Risø

- mere og mere forskning, mindre og mindre stråling
(peg på et billede og læs mere, klik hvis du vil se stort billede)

Sammenslutningens medlemsmøde på Forskningscentret den 6.marts 2007 var en sjælden oplevelse, idet 28 af  medlemmerne fik et indblik i en verden, der er lidt fremmed for de fleste af os.

Per Hedemann Jensen Helsefysiker Per Hedemann Jensen fra Dansk Dekommissionering,  havde påtaget sig den vanskelige opgave at forklare os forholdet mellem den naturlige baggrundsstråling, den stråling vi udsættes for under røntgenbehandling, og den stråling der har været, og stadig er i reaktorerne på Risø.
Alle 3 reaktorer er for mange år siden stoppet, og de resterende brændselselementer fjernet og sendt til oparbejdning i England.

Nu er reststrålingen i reaktorerne henfaldet så meget, at en komplet fjernelse af konstruktionerne er begyndt.
Stort set er reststrålingen nu mindre end den naturlige baggrundsstråling.

En del af Risø håndterer dog stadig radioaktive materialer i dekommissioneringsanlægget, nemlig effekter der er blevet forurenet i forbindelse med brug af radioaktive kilder i industrien og på hospitalerne. Disse effekter indstøbes i tromler, som derpå hensættes i et mellemlager.
Da den største af reaktorerne, DR3 endnu var i drift, havde den en kapacitet på ca. 1/170 af en af Barsebäcks reaktorer.

I dag er Risø - området opdelt i 2 afsnit: Dansk Dekommissioneringsanlæg og Forskningscentret.
På en bustur rundt i området fik vi en fornemmelse af de enkelte anlægs placering og hele områdets udstrækning, guidet af Kommunikationsmedarbejder Eva Max Andersen

Området er opdelt i 2 evakueringszoner. En af siderne i beredskabsmanualen    Eva Max  Andersen

Bygningen med reaktor DR2 Dekommissioneringsbygningen Havnemolen, hvorfra radioaktivt afffald før kunne udskibes

Store dele af halvøen er nu udlagt som et totalfredet fuglebeskyttelsesområde, hvor der normalt ikke må færdes mennesker.    Denne beskedne hytte rummer avanceret, og superfølsomt måleudstyr, der konstant overvåger baggrundsstrålingen.

Daglig sikkerhedsleder Joan Knarkegaard gennemgik organiseringen af Risøs Beredskabsenheder, som i detaljer er beskrevet i en manual, der omfatter alle.

 Joan Knarkegaard    Indsats ved uheldsbekæmpelse. En af siderne i manualen.

Ellis OlssonAfslutningsvis fortalte Arbejdsmiljøsygeplejerske Ellis Olsson om beredskabssamarbejdet mellem Dansk Dekommissionering og Forskningscenter Risø, herunder også om de årlige samarbejdsøvelser der er blevet afholdt. Planlægningen af disse øvelser sker i et snævert forum bestående af 2 medarbejdere fra DD og 2 fra Risø.
Alle øvrige samarbejdspartnere og medarbejdere ved først når øvelsen er i gang, at det er en øvelse.

 

Emnerne har været:
2004 koordinering af fælles indsats,
2005 transportuheld på offentlig vej
2006 uheld med cykoltronen ved DD, sikring af området.

Efter disse mange oplevelser, gik vi over til den årlige generalforsamling, som du snart kan læse om, ved at klikke her.

tekst og foto Niels Erik